Fatih Toner Dolumu & Yazıcı Tamiri

İş yerinizde Evde bilgisayarınız var ise çeşitli nedenlerden dolayı yazıcı alabilirsiniz. Bu nedenler çocuğunuzun dersi ve ödevi olabilir veya iş yerindeki bazı evrakları evden kontrol ediyor olabilirsiniz. Bunlar gibi onlarca sebep sunulabilir. Yazıcı almak ve kullanmak çok zor bir iş değildir. Fakat yazıcı alırken dikkat edilmesi gerekenler var.

Fatih Yazıcı Seçimi

Yazıcı seçimi yaparken bütçeniz doğrultusunda az tonerle çok yazan yazıcı tercih etmelisiniz. Çünkü yazıcı sabit bir maliyettir. Fakat toner sürekli alınan bir malzeme olduğu için kısa sürede bitmeyen bir ürün almalısınız. Yazıcı alırken fazla arıza vermeyen sağlam bir cihaz almalısınız. Bunu araştırarak en sağlamını ve en tasarruflusunu seçebilirsiniz.

Yazıcıların Verdiği Genel Arızalar

Yazıcıların genel anlamda verdiği bazı arızalar bulunuyor. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Yazıcı kurulum dosyaları bazen bilgisayara yüklenmiyor olabilir. Bu durumda yazıcı çalışmıyor ve bilgisayardan konut almıyor. Bu sorun için yazıcının orijinal kurulum dosyaları ile kurulum yapmalısınız ve dosyaların tam olduğundan emin olmalısınız.
  • Yazıcı tanıtımını yapmadığınız zaman yine yazdırma işlemini yapmayacaktır. Kurulumdan yazıcıyı sonra mutlaka varsayılan yazıcı olarak atamalısınız.
  • Yazıcılar bazen hafızayı boşaltamadıkları için yazdırma esnasında karışık ve farklı dosya yazdırabilirler. Bu durumda bilgisayarı yeniden başlatarak verilen komutlara reset atabilirsiniz.
  • Yazıcılar fazla kullanmadan dolayı kâğıt sıkıştırabilirler. Bu sorun çoğu yazıcıda olan bir şey. Yazıcının üst kapağını kaldırıp sıkışan kâğıdı alabilirsiniz. Bu sorunun sebebi yazıcıyı kapasitesinden fazla çalıştırmaktır. Yazıcıların dakikada belli bir yazma limiti bulunuyor. Bunun üzerine çıkarsanız kayış ve milin ısınması sonucu kağıt sıkıştırması yapar.
  • Yazıcıda tonerin azalması durumunda yazdırılan kağıtta harfler silik çıkıyor. Bu durumda toner değişikliği veya dolumu yapmalısınız. Yazdırılan kâğıdın yanları simsiyah mürekkepli çıkan durumlar da olabiliyor. Bu durum arızası olabilir.
  • Yazıcı ön panelinde bulunan ışıkların yanarak komutlara cevap vermemesi durumunda yazıcının kapağı yerinden çıkmış olabilir. Bu durumda yazının kapağını çıkarıp tekrar yerine takarak temassızlığı giderebilirsiniz. Eğer düzelmez ise teknik bir destek almanız gerekebilir.
  • Bilgisayara virüs girmesi durumunda, giren virüsler kurulum dosyalarına zarar vermiş olabilir. Bu durumda dosyayı silip yeniden kurmanız yerinde olacaktır.

Yazıcıyı Oluşturan Parçalar

Yazıcıları oluşturan birçok parça bulunur. Bunlardan bazıları direk yazdırmak için bazıları ise enerji aktarımı için dizayn edilmiştir. Step motor, filament, sıcak yatak, anakart, mil, kaplin, seramik ısıtıcı, durdurucu, güç kaynağı ve kayış bu malzemelerden bazılarıdır.

fatih-toner-dolumu-yazici-tamiri

Fatih Toner Dolumu ve Avantajları

Yazıcılar, yedek parçalar ve tonerlerin çoğu yurt dışı ürün olduğu için ihraç malzemelerdir. Döviz kuruna bağlı olan bu ürünlerin maliyetleri de oldukça fazladır. Fakat tonerler için en büyük ve etkili alternatif olan toner dolumunu deneyebilirsiniz. Yazdırma performansı orijinal toner gibi ve fiyatı %60 daha uygundur.

Yazıcı Çeşitleri

Yazıcılar yazdırma şekillerine göre nokta vuruşlu, püskürtmeli, lazer ve papatya gibi farklı çeşitleri bulunur. Bu yazıcıların tonerleri de farklı sitilde çalışırlar.

0212 394 10 02